Den ochrany osobních údajů

Přesně před 39 lety, 28. ledna 1981, byla ve Štrasburku přijata Úmluva o ochraně osob se zřetelem na automatizované zpracování osobních dat. 28. leden je proto připomínán jako Den ochrany osobních údajů.

Vzhledem k neustále rostoucímu množství osobních údajů, které jsou celosvětově zpracovávány, je jejich ochrana velice důležitým a aktuálním tématem. Pro představu lze odkázat na statistiku přenosů dat na internetu za 60 sekund dostupnou pod následujícím odkazem https://www.visualcapitalist.com/what-happens-in-an-internet-minute-in-2019/.

Celosvětově vyvolává velkou pozornost pokračující rozvoj Systémů pro rozpoznávání tváře (Facial recognition systems) a jejich citelný dopad na soukromí sledovaných osob, viz například nová aplikace společnosti Clearview AI (https://www.nytimes.com/2020/01/18/technology/clearview-privacy-facial-recognition.html). Přinejmenším v Evropě pak patří mezi aktuální témata Brexit a jeho dopad na předávání osobních údajů do Velké Británie (https://ec.europa.eu/info/law/law-topic/data-protection/international-dimension-data-protection/brexit_en).