Právo IT a duševní vlastnictví

Rozumíme technologiím, se kterými pracujete – nebo je rovnou vyvíjíte.

Pomůžeme vám se složitou legislativou kolem

Jste tvůrci nebo si necháváte tvořit řešení na míru?

Dlouhodobě spolupracujeme s firmami, které vyvíjí software pro zubaře, platební terminály nebo třeba herní studio. Radíme ale i té druhé straně – ve chvíli, kdy si jako odběratel IT služeb necháváte stavět na míru software a chcete mít všechno v pořádku. 

Hledáte právníky kteří se orientují
ve vašem byznysu?

Nejsme specializovaní na určitou oblast, klíčové je pro nás dělení podle potřeb našich klientů. Věnujeme se různým průřezovým tématům, včetně prodeje firem a řešení sporů mezi společníky. V IT oblasti se zaměřujeme také pracovní právo a investice. Máme za s sebou projekty v řádu desítek milionů do miliard korun.

Rostete nebo vyvíjíte něco nového?

Obsluhujeme jak rostoucí start-upy, tak řadu zavedených českých a zahraničních IT společností. Obvykle k nám přichází firmy ve chvíli, kdy mají rozjetý produkt nebo službu a potřebují právní podporu, nebo vyvíjejí něco nového a potřebují poradit se záležitostmi kolem spuštění.

Snadno se zařadíte do profilu našeho klienta?

  • IT firma s vlastními produkty

  • Výrobní firma s inovativními řešeními

  • Vývojář, který staví řešení na míru

  • Herní studio

  • Distributor softwaru třetích stran

  • Digitální agentura

Projekty,
které nás baví

Biometrické podpisy dokumentů v ordinaci, automatizovaný nákup komodit přes mobilní apku nebo videoaplikaci, která kombinuje data z množství otevřených zdrojů, oborových databází a sociálních sítí…

Nasbírali jsme celou řadu zkušeností a rádi je předáváme dál. Máte nápad, pouštíte se do nového produktu a potřebujete všechno domyslet a právně ošetřit? Komplexní, složité, unikátní případy – to je něco pro náš tým.

AURA / dodávka do Austrálie (2016)

Tady bude stručně popsáno, co jsme dělali pro klienta. Můžeme pak doplnit testimonial dolů do referencí a zabijeme 2 mouchy jednou ranou :)

SONET / úpravy smluvní dokumentace

Tady bude stručně popsáno, co jsme dělali pro klienta. Můžeme pak doplnit testimonial dolů do referencí a zabijeme 2 mouchy jednou ranou :)

Compactive / nastavení distribučních smluv

ITady bude stručně popsáno, co jsme dělali pro klienta. Můžeme pak doplnit testimonial dolů do referencí a zabijeme 2 mouchy jednou ranou :)

Řešíme právní otázky spojené s produktem...

Stabilizace i rozvoj produktu

Umíme pracovat s různými licenčními modely, ať už poskytujete software on-premise nebo v cloudu. Pomůžeme vám s výběrem a nastavením licenčního modelu, nebo upravíme smlouvy a dokumentaci podle toho stávajícího. Spadá váš produkt pro speciální regulaci? Poradíme se všemi právními věcmi kolem. 

Distribuce

Jsme tu, když řešíte výběr a nastavení distribučního modelu a souvisejících smluv. Věnujeme se nastavení partnerského nebo affilliate programu. Orientujeme se v soutěžněprávních aspektech a upozorníme vás i na daňové aspekty distribuce. Naší specializací je také téma veřejných zakázek v IT

Nastavení pravidel pro GDPR

Ochrana osobních údajů a její implementace je rozsáhlé téma. My jsme v něm o krok napřed. Zmapujeme všechny procesy a jejich nastavení podle reálných potřeb byznysu. Nadefinujeme role a z nich vyplývající povinnosti. Teprve pak tvoříme řešení a dokumentaci na míru klienta.

Klienti o nás říkají

AKFŽ je specializovaná firma, která velmi dobře rozumí nejen IT sektoru, ale i dalším oblastem práva. Rád bych vyzdvihl jejich kombinaci vynikající znalosti práva a obchodního přístupu, což nám velmi pomáhá při rozhodování.

Musíme doplnit

Petr Žídek se dokonale vyzná v IT právu a IT sektoru. Je nám vždy k dispozici a naše požadavky řeší okamžitě.

Paul

Kancelář nám poskytuje každodenní právní podporu již mnoho let. Rozumí nám a jsou vždy k dispozici. Zároveň nabízejí skvělý poměr ceny a kvality. Jako společnost s řadou citlivých projektů oceňujeme, že dbají na bezpečnost svých DMS a dalších IT systémů.

Sabine

...a také podporu pro fungování organizace

Růst firmy, vstup investora nebo prodej

Zabýváme se nastavením dobrých vztahů mezi společníky a máme přesah do daňové problematiky. Mezi klíčové specializace kanceláře patří škálování byznysu optikou práva – jsme tu pro vás, jestli rostete, nabíráte investice nebo jste se dokonce rozhodli prodávat.

Dobré vztahy se zaměstnanci

Správně nastavená pracovní smlouva, řešení home office nebo zajištění specifických benefitů je a bude čím dál větší téma – nejen v IT sféře. Pracovní smlouvy prostě potřebujete mít v pořádku. Tečka. Tvoříme zbrusu nové, revidujeme ty stávající a klienty kontaktujeme vždy, když se mění legislativa.

Nové cesty, jak motivovat členy týmu

Přemýšlíte o zavedení zaměstnaneckých akciových plánech – ESOP? Cest, jak navázat odměny na cíle společnosti, je hned celá řada. Poradíme vám, jak program zaměstnaneckých akcií pojmout z hlediska české legislativy.

Ochranné známky a duševní vlastnictví

Jste úspěšní v ČR a zvažujete expanzi do zahraničí? Máte unikátní know-how nebo obchodní tajemství, které spoluvytváří vaši zaměstnanci? I v tomto ohledu je dobré krýt si záda pomocí práva. Přihlašujeme české i mezinárodní ochranné známky a zároveň rozporujeme ty cizí, které do našich zasahují. A když půjde do tuhého, zastoupíme vás u soudu. 

Případová studie

Brněnské Kentico, které se specializuje na vývoj softwaru pro správu obsahu (CMS), obdrželo zahraniční kapitál ve výši až 1,5 miliardy korun od britské investiční skupiny Expedition Growth Capital.

Transakce předpokládala promítnutí britských investorských konceptů do poměrů českého práva prostřednictvím vícero SPA, SHA a zakladatelských dokumentů. Paralelně však proces zahrnoval kromě investice také odštěpení jedné z divizí. Vzhledem ke komplexnosti se na transakci podílely dva týmy zároveň – korporátní tým pod vedením Davida Fyrbacha a IT tým pod vedením Petra Žídka. 

 Při organizaci takto složité transakce bychom se neobešli bez podpory špičkových právních, daňových a finančních poradců. Cením si toho, že Petr Žídek a David Fyrbach nám byli během její přípravy kdykoliv k dispozici. I přesto, že řešili související právní otázky v řadě oblastí, nikdy nezanedbali kontext jednotlivých kroků a nahlíželi na transakci jako celek.

Gabriela Jakabová
Chief Operations Officer Kentico

Specializaci v IT rozvíjíme od založení kanceláře v roce 2012

Naše postavení na trhu právních služeb potvrzují opakovaná ocenění v prestižních mezinárodních žebříčcích Legal 500 a Chambers and Partners pro oblast TMT – technologie, média a telekomunikace a umístění v Právnické firmě roku pro oblast Právo informačních technologií.

Tým vede Petr Žídek, který byl oceněn jako Leading individual v žebříčku Legal 500.

Čím aktuálně žijeme?

Zastřešili jsme joint venture transakci mezi Grand IT a EUROMEDIA GROUP, kteří na knižní trh přináší BookUP

Společnost Grand IT, která se zabývá vývojem softwaru pro správu a distribuci e-contentu, spojila síly s EUROMEDIA GROUP, nejsilnějším podnikatelem na knižním trhu ČR. Náš tým pomohl vyřešit právní i obchodní úskalí projektu a transakci dovedl do úspěšného konce.

Kentico získává zahraniční kapitál ve výši 1,5 mld., na transakci se podílely 2 týmy kanceláře

Hned dva specializované týmy odborníků z advokátní kanceláře pod vedením partnerů Davida Fyrbacha a Petra Žídka zajišťovaly kromě podílu na transakčním procesu také odštěpení divize do samostatné společnosti a celou řadu souvisejících změn.