Due diligence

Due diligence nebo také prověrka
je klíčovým krokem při provádění fúzí a akvizic

Tento proces zahrnuje důkladnou prověrku společnosti před jejím nákupem, fúzí nebo jinou důležitou transakcí, s cílem identifikovat potenciální rizika a zhodnotit skutečný stav a hodnotu společnosti. Due diligence může být právní, ekonomická (obchodní), daňová, účetní, technická, ekologická atd.

Due diligence je nezbytný nástroj, který umožňuje kupujícímu nebo investorovi učinit informované rozhodnutí, zda investici uskutečnit za předběžně sjednaných podmínek. Jejím prostřednictvím (nejen jejím) statutární orgány kupujícího dostávají své povinnosti jednat s péčí řádného hospodáře. Je nutno zdůraznit, že existuje zejména zahraniční judikatura, dle které byl člen statutárního orgánu shledán odpovědným za škodu způsobenou koupí podílu na společnosti v podobě zaplacení nepřiměřeně vysoké ceny, protože neprovedl due diligence.

Cílem právní due diligence je:

 (i) popsat právní stav, strukturu a fungování společnosti
(ii) identifikovat možná právní rizika na straně společnosti a kupujícího,
(iii) ověřit podmínky a výši kupní ceny.


Výsledkem due diligence je potom závěrečná zpráva, tzv. due diligence report, který má přehledně shrnovat a popisovat jednotlivé zkoumané oblasti a zjištěná rizika. Často se nicméně zejména z důvodu nákladů, závěrečná zpráva omezuje pouze na identifikaci rizik či podstatných rizik a případně návrh na jejich eliminaci, tzv. red flag report.  

Zjištění z due diligence se následně promítají do dalšího procesu jednání o transakci

 Zpravidla mohou vést k úpravě kupní ceny, k úpravě záruk a  odpovědnostních limitů v kupní smlouvě, ke sjednání specifických záruk za konkrétní rizika pro případ, že se realizují (tzn. ke sjednání indemnity) či k zakotvení konkrétní odkládacích podmínek pro realizaci transakce, tzv. CP (conditions precedent), které stanoví, co (a případně jak) musí prodávající učinit za účelem odstranění zjištěného rizika před uzavřením kupní smlouvy. Výsledky due diligence tak jsou důležitý podkladem pro přípravu kupní smlouvy a ta by je měla zohledňovat.  

Předmět právní due diligence by měl být vždy důkladně stanovem za pomoci všech transakčních poradců

Sice existují standardni katalogy informací, které se zkoumají, nicméně ty by měly být pro kupujícího pouze vodítkem. Due diligence by se měla zaměřovat zejména na existenci titulů prodávajícího k prodávaným podílům či akciím, jejich převoditelnost a obsah, dále na tituly k užívání podstatného majetku včetně licencí k IT atd. a především na klíčovou obchodní činnost kupované společnosti, např. na významné smlouvy se zákazníky dodavateli atd., prostě na rizikové aspekty dané činnosti. 

V tomto ohledu je podstatná role kupujícího, který zpravidla ví nejlépe proč chce danou společnost koupit a jaká rizika se s její obchodní činnosti pojí. Jeho role je tak často nenahraditelná, jelikož jeho poradci zpravidla nemají takové znalosti o obchodní činnosti cílové společnosti jako on sám. 

Provádění Due Diligence může být nákladné a časově náročné 

Ale je to klíčový krok k ochraně dané investice, respektive k ochraně před špatnou investicí. Nicméně je nutno zdůraznit, že due diligence vychází z informací a podkladů, které poskytuje kupujícímu prodávající, tudíž samotná due diligince je pouze tak dobrá, jako jsou podklady. Toto riziko lze potom eliminovat prostřednictvím úpravy v kupní smlouvě, dle které prodávající odpovídá za to, že poskytl všechny vyžádané podklady. Současně je vždy vhodné při provádění due diligence vycházet nejen z podkladů od prodávajícího, ale též z veřejně dostupných podkladů, jako jsou např. obchodní rejstřík a katastr nemovitostí a jejich sbírky listin.   

V rámci due diligence se provádí několik typů auditů a analýz

Nejčastěji zahrnují:

Právní audit, který zkoumá, zda společnost splňuje veškeré právní požadavky kladené na ní právním řádem. Zda má správně, platně a efektivně uzavřené smlouvy s obchodními partnery, jaká je společnická struktura a vztahy mezi společníky, nebo zda vede soudní spory, z jakého důvodu, v jaké je pozici, a jaký je očekávaný a předpokládaný výsledek sporů. Tento krok je nezbytný k tomu, aby bylo možné identifikovat jakékoliv právní problémy, které by mohly ovlivnit hodnotu nebo fungování společnosti po transakci.

Finanční audit, který se zaměřuje na zkoumání finančních výkazů a účetnictví společnosti. Cílem je ověřit, (i) zda jsou finanční údaje uvedené v účetních podkladech přesné a úplné, (ii)  zda společnost nemá skryté dluhy či jiná finanční rizika, které by mohly ohrozit investici (iii) zda řádně plní své povinnosti vůči finančním úřadům a dalším orgánům státní správy. 

Due diligence se zaměřuje na jednotlivé zkoumané oblasti též vždy z pohledu analýzy rizik. Cílem je identifikovat potenciální hrozby, které by mohly negativně ovlivnit hodnotu společnosti. 

Nejčastěji se vyskytujícími rizikami zjištěnými během due diligence jsou skryté právní spory, skryté dluhy, environmentální problémy či nedostatečná ochrana duševního vlastnictví.

Due diligence je nezbytným nástrojem při M&A transakcích

Corporate due diligence je typem prověrky, který se zaměřuje na celkový stav společnosti, včetně její struktury, řízení a podnikatelské strategie. Tato část je klíčová zejména k zjištění, zda je či bude společnost schopna dosáhnout strategických cílů stanovených investorem či kupujícím.

Transakční due diligence je specifickým typem prověrky, který se zaměřuje na samotný proces transakce, tj. podmínky za kterých je tato realizována. Proces pak zahrnuje detailní analýzu smluvních podmínek, vyjednávání a zajištění, že transakce proběhne v souladu s očekáváními obou stran. Minimalizuje rizika spojená s investicemi a je klíčová pro úspěšné dokončení celé transakce.

Právní poradenství v procesu due diligence je nepostradatelnou součástí procesu. Právníci provádí právní analýzu dané společnosti, pomáhají identifikovat a řešit právní rizika, podílejí se na kontrole právních dokumentů, vyjednávání smluvních podmínek a zajištění plynulosti transakce v souladu s právními předpisy.

Nedostatečná Due Diligence
může vést k nečekaným problémům po uzavření transakce

Díky důkladné prověrce mohou investoři minimalizovat rizika investic a zajisti co největší úspěšnost a výnosnost jejích investice, když tyto hloubkové investiční prověrky a kontroly poskytnou klíčové informace nezbytné pro informované rozhodnutí a ochranu zájmů všech zúčastněných stran. 

Nedostatečná či žádná due diligence může vést i k odpovědnosti členů statutárního orgánu kupujícího za vzniklé škody.

Blog

Hledáme asistentku či asistenta do kanceláře ve Znojmě

Hledáte zajímavou, rozmanitou, a přitom odpovědnou práci? Rádi byste pracovali někde, kde je dobré zázemí a v prostředí zavedené fungující společnosti? Ozvěte se nám.

Hledáme zkušenou advokátku či advokáta

Poohlížíme se po seniorní posile se specializací na M&A a smluvní právo, která by se přidala k našemu týmu v Praze, případně v Brně. Naše představa? Zkušený profesionál s hlubokými znalostmi, schopností samostatně vést komplexní transakce a poskytovat strategické poradenství našim klientům.

DSA: Povinnosti pro aplikace, SaaS a webhosting + Checklist ke stažení zdarma

Jaké jsou povinnosti pro aplikace, SaaS a webhosting, které vyplývají z nařízení Digital Service Act? Stáhněte si set povinností a návrhy, jak je vyřešit. Máme za sebou řadu úspěšných implementací a víme, jak na to.

Potřebujete právní radu?