Rozhodčí (arbitrážní) smlouva

Právní spory lze řešit před rozhodčím soudem

Rozhodčí smlouva je dohoda o řešení majetkových sporů prostřednictvím arbitráže (rozhodčího řízení) namísto projednání věci soudem. Pokud je tato dohoda součástí smlouvy, označuje se jako rozhodčí doložka. Strany se v ní mohou dohodnout i na osobách rozhodců, nebo způsobu jejich určení. 

Rozhodčí smlouvy jsou využívány hlavně pro obchodní spory s mezinárodním prvkem. Výhodou arbitráže je rychlost, důvěrnost, často nižší náklady a možnost určit rozhodcem osobu z oboru, kterého se spor týká. V mezinárodních sporech je nespornou výhodou též snadná vykonatelnost rozhodčího nálezu víceméně kdekoliv na světě.  Nevýhodou je nemožnost odvolání se proti rozhodčímu nálezu, ledaže si to strany sjednaly. Rozhodčí řízení končí vydáním rozhodčího nálezu, který je po právní moci vykonatelný stejně jako soudní rozhodnutí.

Arbitráž není jediným alternativním řešením sporů

Kromě arbitráže je alternativní možností řešení sporů též mediace. Mediaci lze zahájit na základě dohody stran a mediátora a v řízení před soudem, může soud též nařídit stranám první setkání s mediátorem. Na rozdíl od arbitráže není výsledkem mediace závazné rozhodnutí, ale dohoda stran sporu, k níž došlo za pomoci mediátora. 

Na co si dát pozor

  • Ne všechny majetkové spory mohou být řešeny v rozhodčím řízení. Z pravomoci rozhodců jsou vyňaty zejména spory ze smluv, které se spotřebitelem uzavírá podnikatel.

  • Před uzavřením rozhodčí smlouvy by si strany měly být vědomy, že rozhodnutí arbitra je konečné a není proti němu možnost odvolání, pokud si ji nesjednají.

  • Je důležité, aby byla rozhodčí smlouva jasně formulována a obsahovala všechny podstatné náležitosti, jinak může vzniknout spor o pravomoc k projednání sporu.

  • I v případě uzavření rozhodčí smlouvy můžou její strany hledat právní ochranu u obecného soudu. Strana, která s takovým postupem nesouhlasí, musí vznést námitku, že věc má být projednána před rozhodci nejpozději při prvním úkonu ve věci samé.

Blog

Povinnosti IoT podle Nařízení o datech: Na co si dát pozor u chytrých zařízení

Týká se vás Nařízení o datech? O tom, na koho se budou od září 2025 vztahovat nové povinnosti, jsme již částečně psali. I když třeba neposkytujete služby zpracování dat, může se vás Nařízení o datech stále týkat.

Nový Data Act: Co čeká poskytovatele cloudových služeb od září 2025?

Evropská komise opět přichází s novou regulací. Po loňském Digital Services Act, který řešil nezákonný obsah na internetu, přichází na řadu Data Act. A tentokrát míří přímo na poskytovatele cloudových služeb.

Novinky v pracovním právu pro rok 2025

S příchodem roku 2025 je účinná řada změn v pracovním právu, které se mohou dotknout Vašich povinností jako zaměstnavatelů. Připravili jsme pro vás přehled těch nejdůležitějších změn, o kterých byste měli vědět.

Potřebujete právní radu?