DSA

Digital Services Act nebo také nařízení o digitálních službách

Nová evropská legislativa
pro zvýšení bezpečnosti internetu

DSA je nařízení EU přímo použitelné v České republice. Reguluje digitální služby zahrnující zveřejňování obsahu nahraného uživatelem. Týká se nejen online platforem, sociálních sítí a online tržišť, ale také hostingových služeb. 

Cílem DSA je zajistit bezpečné, předvídatelné a důvěryhodné prostředí na internetu, v němž jsou chráněna základní práva uživatelů včetně ochrany spotřebitelů. Proto zavádí jednotná pravidla dohledu nad online obsahem, reguluje moderace obsahu a zakotvuje odpovědnost poskytovatelů digitálních služeb za šíření nelegálního obsahu.

Nová EU pravidla dopadají nejen na regulaci obsahu

DSA chce zvýšit bezpečnost internetu mimo jiné těmito opatřeními:

Hosting a online platformy včetně sociálních sítí musí zavést mechanismus pro nahlašování nelegálního obsahu a v případě zjištění nezákonného obsahu učinit adekvátní a transparentní opatření k zamezení jeho šíření.

On-line tržiště budou muset až na výjimky předem prověřit obchodníky, kterým přes své rozhraní umožní nabídku zboží a služeb spotřebitelům. Budou muset učinit i technická opatření tak, aby jejich rozhraní umožnilo obchodníkům plnit povinnosti dle práva na ochranu spotřebitelů. Pokud zjistí, že jejich prostřednictvím obchodník prodal spotřebiteli nezákonný výrobek nebo službu, musí o tom spotřebitele informovat  a uvést prostředky nápravy.

Online platformy přístupné nezletilým musí zavést opatření k zajištění vysoké míry jejich ochrany a nesmějí zveřejňovat reklamy cílené na nezletilé s využitím jejich osobních údajů.

Pro digitální dobu potřebujeme digitální zákony

DSA má za cíl vytvořit bezpečnější online prostředí pro všechny uživatele, zamezit šíření nelegálního obsahu a ochránit spotřebitele před nepoctivými prodejci. Zvyšuje také transparentnost a odpovědnost digitálních platforem a rozděluje pravomoci orgánů jednotlivých členských států EU i Komise.

Regulaci digitálních služeb přitom nezajišťují jen EU pravidla. Nové právní předpisy zvyšující internetovou bezpečnost vznikají i v České republice. Na DSA přímo reaguje dlouho očekávaný zákon o digitální ekonomice, který stanoví sankce za neplnění povinností podle DSA.

DSA zvyšuje odpovědnost online platforem

Podniky, jejichž digitální služby zahrnují zveřejňování obsahu nahraného uživatelem, by měly být připraveny na nové právní předpisy, aby se vyhnuly sankcím či povinnosti nahradit uživatelům škodu. Sankce přitom mohou dosahovat až 6 % ročního celosvětového obratu.

Blog

Flexibilní novela zákoníku práce: hlavní změny

Novela zákoníku práce bude účinná již od 1. června. Změny týkající se zákona o zaměstnanosti upravující podporu v nezaměstnanosti budou účinné od 1. 1. 2026.

Povinnosti IoT podle Nařízení o datech: Na co si dát pozor u chytrých zařízení

Týká se vás Nařízení o datech? O tom, na koho se budou od září 2025 vztahovat nové povinnosti, jsme již částečně psali. I když třeba neposkytujete služby zpracování dat, může se vás Nařízení o datech stále týkat.

Nový Data Act: Co čeká poskytovatele cloudových služeb od září 2025?

Evropská komise opět přichází s novou regulací. Po loňském Digital Services Act, který řešil nezákonný obsah na internetu, přichází na řadu Data Act. A tentokrát míří přímo na poskytovatele cloudových služeb.

Potřebujete právní radu?