PPP projekty
Březen 3, 2023
Public Private Partnership
PPP je neformální označení pro formu spolupráce mezi veřejným a soukromým sektorem
Obvykle je to spolupráce v rámci realizace velkých projektů, jako jsou dopravní či jiná infrastruktura nebo veřejné služby. Partnerství veřejného a soukromého sektoru může mít více podob, obvykle však spočívá v tom, že soukromý sektor investuje, realizuje a spravuje projekt, zatímco veřejný sektor poskytuje financování, záruky a případně administrativní podporu, součástí však mohou být v závislosti na konkrétním předmětu a rozsahu projektu i schvalovací a legislativní procesy ze strany veřejné správy, či koordinační a komunikační podpora projektu.
PPP je pojem (zkratka) z ekonomické terminologie
Díky čemuž explicitní definici v tuzemském právu nenajdeme, nejčastěji se však bude jednat z právního hlediska o smluvní partnerství založená buďto historicky koncesní smlouvou podle již zrušeného koncesního zákona (č. 139/2006 Sb.) nebo soudobě dle aktuálně platné úpravy o koncesi jako zvláštním typu veřejné zakázky podle zákona o zadávání veřejných zakázek (č. 134/2016 Sb.)
– více viz heslo „Koncese“.
Mezi nejobvyklejší příklady projektů PPP patří zejména:
spolupráce při výstavbě infrastruktury,
ať už dopravní (dálnice),
energetické (elektrárny)
nebo sociální (nemocnice, věznice, domov pro seniory).
Spolupráce mezi subjekty přitom může být jak na vnitrostátní úrovni (například tuzemská společnost a obec), tak na úrovni mezistátní (například mezinárodní korporace a ministerstvo pro místní rozvoj).
Typický příklad PPP projektu
Soukromá společnost financuje a postaví dálnici, kterou následně po určitou dobu provozuje. Stát jí po tuto dobu platí smluvní odměnu, tzv. platbu za dostupnost. Po uplynutí dané doby přejdou provoz i údržba do rukou státu.
PPP představuje efektivní způsob, jak kombinovat zdroje, kapacity, a informace z veřejného a soukromého sektoru a dosáhnout cílů, které by bylo nákladné, obtížné, či dokonce nemožné realizovat jinou formou.
V rámci PPP se tedy veřejný a soukromý sektor vzájemně doplňují při realizaci projektů které to vyžadují (typicky kvůli finanční či administrativní náročnosti), nebo kde je taková spolupráce prospěšná.
PPP projekty konečně mohou urychlit výstavbu důležité infrastruktury a zlepšit kvalitu veřejných služeb tím, že využijí finanční a odborné zdroje soukromého sektoru, projekt je tak realizován a provozován výrazně efektivněji, než kdyby tak činil veřejný sektor samostatně.
PPP projekty jsou obvykle komplexní a vyžadují pečlivé plánování, aby byly výhodné pro všechny zúčastněné strany a splnily svůj primární účel, tj. efektivní poskytnutí služby.
Blog
Povinnosti IoT podle Nařízení o datech: Na co si dát pozor u chytrých zařízení
Týká se vás Nařízení o datech? O tom, na koho se budou od září 2025 vztahovat nové povinnosti, jsme již částečně psali. I když třeba neposkytujete služby zpracování dat, může se vás Nařízení o datech stále týkat.
Nový Data Act: Co čeká poskytovatele cloudových služeb od září 2025?
Evropská komise opět přichází s novou regulací. Po loňském Digital Services Act, který řešil nezákonný obsah na internetu, přichází na řadu Data Act. A tentokrát míří přímo na poskytovatele cloudových služeb.
Novinky v pracovním právu pro rok 2025
S příchodem roku 2025 je účinná řada změn v pracovním právu, které se mohou dotknout Vašich povinností jako zaměstnavatelů. Připravili jsme pro vás přehled těch nejdůležitějších změn, o kterých byste měli vědět.